Veri Analizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Home
  • Blog
  • Veri Analizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Veri Analizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık şirketlerde teknolojinin kendilerine sağladığı faydalardan daha çok yararlanmaya başladılar. Bunların başında ise şirketlerin sistemlerini iyileştirmeleri, kendilerini geliştirmeleri ya da kapasitelerini artırma gibi bir çok konuda yardımcı olan veri analizi programları geliyor. Veri analizi en basit hali ile bir şirketin çeşitli kanallar aracılığıyla sağladığı verilerin şirkete yarar sağlayacak şekilde incelenmesi, temizlenmesi, dönüştürülüp modellendirilmesi işlemidir. Şirketler için doğru veri analiz programlarını kullanmak şirketleri için  alacakları kararlarda, doğru kararların alınması adına oldukça önemlidir.

İhtiyaçlarınız İçin Bilmeniz Gerekenler

Veri analizi oldukça karmaşık bir iş gibi görünse de size bu konuda kolaylık sağlayacak programlar sayesinde şirketiniz için gerekli analize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Verileri analiz etmek için kullanılan birçok program bulunmaktadır. Önemli olan şirketiniz için ihtiyacınız olan veri analizini hızlı ve anlaşılabilir şekilde size sağlayacak programları kullanmaktır. Geleneksel, karmaşık ve kullanımı zor programların yerine günümüz teknolojisi sayesinde geliştirilen daha kolay kullanımlı, daha hızlı sonuçlar sağlayan veri analiz programları mevcuttur. 

Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar şirket ve sektörler göre veri analiz adımları değişse de veri analizi yapılırken izlenen bazı temel adımları vardır. Bunları sıralayacak olursak;

İhtiyaç ve ve soruları belirleme

Veri analizine başlamadan önce ilk yapılması gereken şirketinizin hangi konularda veri elde etmek istediğini belirlemesi gerekir. Analizi yapılacak veriden hangi sonuçlar istendiğine, hangi detayların istendiğine dair sorularında detaylı olarak yine aynı şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen veri analizinden en üst verimi alabilmek için ne kadar ihtiyaçlar ve sorular ne kadar net belirlenirse alınacak sonuçlarda o kadar net olacaktır.

Veri Toplama

Veri analizinde net sonuçlar elde edebilmek için ne kadar çok veri toplanırsa analizin doğruluğu da o kadar artacaktır. Veri toplamak için çeşitli kaynaklar mevcuttur özellikler günümüzde bunların başında şirketlerin web siteleri, sosyal medya hesapları ve  mobil uygulamaları gelmektedir. Veri toplarken, verilerin doğruluğu, kaynakların belirtilmesi, isteniyor ise verilerin tarihi  aralıkları, demografik özellikleri gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Veri Temizleme

Toplanan veriler arasında bulunan hatalı, yanlış ya da gereksiz olanlarının temizlenmesidir. Analizden önce veri temizlemesi yapılması, yanıltıcı veri analizi yapılmaması adına oldukça önemlidir.

Veri analizi

Veri toplanıp temizlendikten sonra artık analiz için hazırdır. Verilerin analizi belli başlı bir süreçtir. Bu aşamada konusunda uzman kişilerden yardım almak oldukça önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu alanda uzmanlaşmış şirketlerin geliştirdikleri veri analiz programlarından  faydalanarak hızlı ve doğru bir veri analizi elde edebilirsiniz.

Veri Analizi Programları Ne İşe Yarar?

Veri Analiz programları, şirketinizin ihtiyacına göre elde ettiğiniz sonuçları anlamanıza, yorumlanmasına ve buna göre şirketiniz için doğru kararları almanızda yardımcı olacaktır. Veri analiz programları en çok istatistik türünde sonuçlar verirler. Elde edeceğiniz bu istatistiksel veriler ile şirketiniz ile bir çok konuda bilgi sağlayabilirsiniz. Şirketinizin büyüme, küçülme ihtiyaçlarını belirleyebileceğiniz gibi, şirketinizin gelişmesi için hangi konularda iyileştirmeler yapması gerektiği ya da hangi konuya daha çok yoğunlaşması gerektiği gibi konulara netlik kazandırabilirsiniz.
 

Ayrıca veri analiz programlarının sağladığı veri görselleştirme özelliği ile rapor ve analizleri sunumlarda, toplantılarda daha anlaşılır bir şekilde kullanabilirsiniz. Görsel olarak hazırlanan grafikler, tablolar ya da üç boyutlu grafikler sayesinde daha etkili, daha anlaşılır en üst seviyede veri analizini sağlayabilirsiniz.

Veri Analizi Yöntemleri Nelerdir?

Veri analiz yöntemleri temel iki başlık altında değerlendirilir. Bu yöntemlerden kısaca bahsedecek olursak;
– Nicel Veri Analiz: Sayılarak veya ölçülerek elde edilen sayısal değerlere nicel veri adı verilmektedir. Nicel veri analizinin tanımı, betimsel istatistik ve kestirimsel istatistik tekniklerinin kullanılarak, sayısal verilerin analiz edilmesine yönelik kullanılan bir veri analiz yöntemidir. Bu yöntem en sık kullanılan veri analiz yöntemidir.
– Nitel Veri Analiz: Nicel veri analiz yönteminin aksine sayısal olmayan verilerin analizinde kullanılan bir yöntemdir. Nitel veri analiz yönteminde betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılır. Bu yöntem  daha çok sosyal veri analizlerinde kullanılmaktadır.

Bilişim AŞ ekibi olarak bu yazımızda veri analizi ve programları hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir, veri analiz programları ne işe yarar ve verileri analiz etme yöntemleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Veri analizi hakkında daha fazla ve detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!