Yeni Nesil Teknoloji İle Veri Analizi Sistemi

  • Home
  • Blog
  • Yeni Nesil Teknoloji İle Veri Analizi Sistemi
Yeni Nesil Teknoloji İle Veri Analizi Sistemi

Büyük şirketler çeşitli verilerini analiz etmektedir. Bu analiz ile eksikliklerini görüp, kendilerini geliştirirler. Tabii ki bu veri analizi işlemi sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle iş zekası yazılımı gibi yazılımlardan yararlanılır.

İş zekası yazılımında ele alınan her verinin, data analizi dikkatlice yapılmalıdır. İş zekası yazılımı şirketler için bu kadar önemli bir yere sahip olduğu için üzerinde durulması gereken bir konudur.

Bu yazımızda sizler için veri analizi ve iş zekası yazılımından bahsedeceğiz.

Veri Analizi ve İş Zekası Yazılımı

İş zekası ya da İngilizce adıyla Business Intelligence (kısaca BI), bir şirkete kullanılması gereken verileri nitelikli bir hale getirmek için geliştirilen tüm tekniklere verilen addır. Bu özelliğiyle iş zekası yazılımı, şirketlerin stratejik planlamasında hayati bir rol oynar. Ayrıca iş zekası, büyüklüğü ve faaliyetlerine bakmaksızın her şirket tipi için uygundur.

İş zekası, iş hedeflerine yönelik performans ilerlemesini ölçme, analiz etme, raporlama, veri paylaşımı ve müşteri öngörülerini belirleme gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Yani iş zekası yazılımları sayesinde sorunları kolayca tespit edebilir ve hızlı, etkili kararlar alabilirsiniz. Günümüzde ise bankacılık, sigortacılık ve kamusal hizmetler gibi alanlar, kullanım alanlarından sadece birkaçıdır.

İş zekası yazılımlarına veri analizi yazılımı demek aslında pek de yanlış olmaz. Çünkü şirketlerin verilerini farklı ve geniş bir bakış açısıyla görmelerini sağlamaktadır. Ayrıca iş zekası yazılımı, gerekli veri analizlerini yapay zeka yardım ile yaptığı için herhangi bir hatalı sonuç söz konusu değildir.

İş zekası yazılımın ne işe yaradığını daha iyi anlatabilmek için maddeler halinde sıralayacak olursak;

Veriyi bilgiye dönüştürür

Doğru kararlar almanızı sağlar

İş süreçlerinizi optimize eder

Yeni projeler geliştirmenizde sürecinizi kolaylaştırır

Yatırımınızın getirisini belirlemenizde yardımcı olur

Rekabette avantajlı konumda olmanızı sağlar

Müşterilerinizin tüketim davranışlarını anlamanıza yardım eder.

Yani özetlemek gerekirse iş zekası yazılımı şirketinizin ihtiyacı olan herhangi bir veriyi, kullanışlı hale getirmek için veri analizi yapar ve doğru kararlar almanıza yardımcı olur.

Piyasa da birçok iş zekası yazılımı bulunmaktadır. Bu noktada BilişimBI, yeni nesil iş zekası teknolojileri içinde en zengin içeriklere sahip ve kolay kullanımı olan iş zekası sistemidir.

BilişimBI kurulumu kolaydır ve rahat, pratik çözümler sunmaktadır. Zengin veri görselleştirme, kolay kullanım, tek noktadan raporlama ve analiz imkanı sunmaktadır. Bu özelliklere ek olarak esnek ve anlık raporlama, kurumsal karne oluşturma, gelişmiş yetkilendirme, derin veri analizi, kolayca veri hazırlama ve anahtar performans göstergeleri gibi özellikler de sunmaktadır.

BilişimBI bu özellikleri sayesinde iş zekası sistemleri içinde belki de en kullanışlı yöntem olarak karşımıza çıkar. 40’dan fazla sektörde, 100’den fazla müşterisi olması da, alanında önde gelenlerden ve fark yaratanlardan biri olduğuna bir nevi kanıttır.

Bu yazımızda sizler için veri analizi ve iş zekası yazılımını ele aldık.