Sunucu ve Güvenlik

  • Home
  • Sunucu ve Güvenlik
Sunucu ve Güvenlik

Sunucu Yönetimi Nedir? Yönetilen Hizmetler Nelerdir?

Sunucu yönetimi, internet sitelerinin ya da internete bağlı veya lokalde çalışan diğer tüm uygulamaların bağlı olduğu sunucu bilgisayarların, düzgün ve stabil çalışmasını sağlayabilmek adına bu sunucuların takip ve kontrollerinin yapılmasıdır.

Bir firmadan paylaşımlı hosting hizmeti satın aldığınızda sunucu yönetimini, hosting hizmetini satın aldığınız firmaya bırakmış olursunuz. Paylaşımlı sunucular tek bir firmaya ait değildir ve bu sebeple de bu sunucu üzerinde çok fazla sayıda firmanın verisi ya da internet sitesi bulunmaktadır. Hizmeti satın aldığınız firma, bu sunucuların sağlıklı ve performanslı çalışması için bir takım hizmetler sunmaktadır.

 

Sunucu üzerinde oluşabilecek herhangi bir sorunda, firma soruna doğrudan müdahale ederek, sistemin normal hale gelmesine yardımcı olur. Bu tür hataların raporlarının tutulmasıyla beraber, ilerleyen zamanlarda benzer sorunların oluşmaması için bazı önlemler alır. Genel olarak sunucu yönetim hizmeti aşağıdaki maddeleri kapsar:

  • Sunucu takibinin yapılması,
  • Sunucunun düzenli ve verimli çalışması için gerekli çalışmaların yapılması,
  • Sunucu üzerindeki yazılımların güncel tutulması,
  • Sunucu üzerinde oluşabilecek sorunlarda sisteme müdahale edilmesi

 

Paylaşımlı sunucularda, veri merkezleri bu hizmeti tüm müşterilerine sunmaktadır; ancak kişiye özel taleplerde müdahale etmek bir hayli zordur. Çünkü bir paylaşımlı sunucu üzerinde çok sayıda firmanın web sitesi ya da uygulaması barındırılmaktadır ve kişiye özel müdahalede bulunulması zaman ve iş gücü gerektiren bir çalışma olduğu için, talepte bulunan firmadan bu işlem için ayrı bir ücret talep edilebilir. Paylaşımlı sunucularda yapılacak olan değişikliklerin, tüm sistemi etkileyebileceğini göz önünde bulundurduğumuzda kişiye ya da kuruma özel taleplerin ücretlendirilmesi gerekmektedir.

Dedicated ve cloud sunucu kullanan kurum ve kişiler ise sunucu yönetimlerini kendileri yapmakla yükümlüdürler. Sunucular üzerindeki yazılımların kurulumları, sunucunun güvenliğinin sağlanması, herhangi bir sorun anında sunucuya müdahale edilmesi sunucu sahibinin yükümlülüğünde bulunmaktadır. Dedicated sunucu sahipleri, bu işlemleri yapmak istememeleri durumunda sunucu yönetim işlemini sunucuyu kiraladıkları firmadan isteyebilirler. Yukarıda bahsettiğimiz desteklerin yanısıra, kuruma özel talepler de karşılanabilir; ancak bu hizmetler yine belli bir zaman ve iş gücü gerektirir.

HK İnovasyon’un sunduğu Veri Merkezi Hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için ayrıca web sitemizde bulunan detayları da inceleyebilirsiniz.

image

Kişisel site veya sitelerini kendi sunucusu üzerinden yayınlamak isteyen fakat sunucu yönetimi ve teknik konularda yeterince bilgi sahibi olmayan, bu işlemler ile ilgilenmek istemeyen ya da şirket bünyesinde ek bir IT elemanı bulundurmak istemeyen firmalar için ideal bir çözümdür.

  • Reklam ajansları gibi endirekt olarak barındırma hizmeti sağlayan firmalar bu hizmeti kullanarak sadece satışa odaklanabilir ve sunucu ile ilgili yazılımsal ve donanımsal konuları Sağlayıcı ekibine bırakabilirler. Sunucunun durumunu sürekli kontrol etmek zorunda olunmayacağından firma bünyesinde bu iş için ek bir çalışan bulundurulmasına gerek kalmayacaktır.
  • Hosting satışı yapan fakat teknik konularda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişi ya da firmalar için sunucu yönetim hizmeti büyük fayda sağlamaktadır. Hassas ve ilgi isteyen sistemler üzerinde yayın yapıldığından, zaman zaman atlanılan ufak ayrıntılardan ötürü bütün sistemlerin zarar görmesi ve bu durumdan dolayı da mevcut müşterilerin kaybedildiği görülmektedir. Sunucu yönetim hizmeti kullanarak meydana gelebilecek bu tip sıkıntıları minimuma indirebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Sunucu yönetimi hizmetinden faydalanıyorsanız sunucularınız için endişe etmenize gerek kalmaz. Teknik ekibimiz tarafından 7/24 kontrol altında tutulan sunucular siz kendi işinizle uğraşırken güvenli olarak çalışmaya devam eder. Size katma değer sağlayan bir hizmet olduğundan dolayı getireceği artılar zaman içerisinde daha fazla ortaya çıkacaktır.

Örneğin; sunucuzun işletim sistemi çöktü ve yeniden kurulum gerekiyor. Normal şartlar altında yeniden kurulum için alınan ek ücret sizden bu hizmet dahilinde talep edilmez; sunucunuzda gerekli kurulum ve ayarlar yapıldıktan sonra sağlıklı bir biçimde size teslim edilir. Eğer yedekleme hizmetinden de faydalanıyorsanız sunucunuz yedekleri de tekrar yüklenerek site ya da siteleriniz kaldığı yerden yayınına devam eder. Kim bilir belki de siz yatağınızda rahat rahat uyurken birçok sorun oluşacak ve Sağlayıcı ekibine bıraktığınız sunucu yönetimi ile hiçbir şey hissetmeden bir felaketi atlatmış olacaksınız.

Diğer Servisler

Yurtdışı Banka Hesabı

Yurt dışında ödeme alma, yatırım veya ücretsiz para transferi gibi farklı sebeplerle yurt dışında banka

Devamını oku

Toplu E-posta Gönderimi

PowerMTA Kurulumu öncesi PowerMTA hakkında kısaca bahsetmek gerekir ise; lisanslı bir MTA (mail transfer agent)

Devamını oku

Sponsorlu Reklamlar

Google Ads ile ister bir bölgede, isterseniz tüm dünyada işletmenizi hedef kitlenize duyurmanız için mükemmel

Devamını oku